Strój jeźdźca

Optymalny strój i wyposażenie jeźdźca.

Jazda konna to bardzo specyficzna dyscyplina sportu. Można ją uprawiać w  zasadzie cały rok, bez wzgledu na warunki atmosferyczne. Warto zadbać o odpowiedni strój i wyposażenie co zapewni komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy konnej.

Toczek lub kask jeźdźca.

toczekTo niezbędny element zapewniający bezpieczeństwo. W dobrze prowadzonej stajni nie wolno dosiąść konia bez tego zabezpieczenia. Z reguły mamy zestaw toczków , które wypożyczamy jeźdźcom. Ze względów choćby higienicznych warto kupić własny toczek lub jeszcze lepiej kask ochronny. To wydatek od 20-30 zł za używany np na allegro do 200 zł nowy kask. Bezpieczeństwo nie ma ceny...kask

 

 

 

 

Bryczesy - spodnie jeźdźca

bryczesyKażdy jeździec w zasadzie bez wzgledu na płeć musi założyć do jazdy konnej spodnie. Najlepsze spodnie do jazdy konnej to zwa bryczesy, które na wewnetrznej części ud nie mają szwów co poprawia komfort jazdy . Ponado w miejscach narazonych na intensywny kontakt z siodłem mają naszyte tzw. leje. Dobre bryczesy zapewniają komfort jazdy oraz ułatwiają zachowanie prawidłowego dosiadu. Oczywiście każde inne spodnie na początku są wystarczające, dobrze jak nie mają wewnętrznych szwów tzw legginsy.

 

 

 

 

 

Buty i sztylpy.

butyWażnym elementem stroju jeźdźca są dobre buty - to w zasadzie podstawa bezpiecznej jazdy na koniu. Buty powinny mieć gładką podeszwę oraz wysokość ponad kostkę, wąskie czubki co ułatwia w trafieniu nogą do strzemienia.Gładka podeszwa ułatwia szybkie wysunięcie nogi ze strzemiona np w razie upadku. Uzupełnieniem szbybletów są czapsy ( lub sztylpy) - to rodzaj ochraniaczy na nogi jeźdźca najczęściej wykonane ze skóry. Na początek w zasadzie mogą to być jakiekolwiek buty sportowe - na pewno nie moga to być klapki,sandały lub buty na szpilceCzapsyUzupełnieniem stroju są rękawiczki oraz palcat. Rękawiczki chronią dłonie i ułatwiają prawidłowy chwyt wodzy. Palcat jest przedłużeniem ręki jeźdźca - pomaga w przekaywaniu sygnałów koniowi.

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.